Zabytkowe świdnickie kamienice

Świdnica jest jednym z najlepiej zachowanych polskich miast powojennych Dolnego Śląska. Zaraz po Wrocławiu stanowi ono nieocenione dziedzictwo architektoniczne tego rejonu Polski. Ponieważ wojna nie odbiła się na Świdnicy w sposób tak drastyczny, jak na innych doszczętnie niemalże zdewastowanych miastach, możemy tutaj do dnia dzisiejszego podziwiać przepięknie zdobione kamieniczki, które skupiają się głownie wokół zabytkowego Ryku i okolicznych ulic. Jeszcze do niedawna nie budziły one tak wielkiego zachwytu wśród przyjezdnych, jak dzisiaj. Miejski plan odnowy tych kamienic stopniowo i sukcesywnie zostaje wprowadzany w życie, dzięki czemu z roku na rok możemy zaobserwować zmiany zachodzące wśród zabytkowych budowli. Odnowione, zrekonstruowane, odmalowane i okraszone nocnymi iluminacjami budzą podziw nawet wśród mieszkańców, którzy nie znali wcześniejszego pięknego oblicza tego zabytkowego miasta.

Wśród zabytkowych, mieszczących się w Rynku kamienic jest wiele takich, jak ta mieszcząca się pod adresem Rynek 1. Jest to budowla barokowa przypominająca pałacyk, którą łatwo rozpoznać po umieszczonej na jej fasadzie wspaniałej, zabytkowej rzeźbie maryjnej pochodzącej aż z osiemnastego wieku. Rynek świdnicki jest bogaty w tego typu kamienice, dlatego zwiedzając to wspaniałe miasto warto unieść wzrok nieco wyżej i podziwiać do dziś zamieszkałe zabytkowe kamienice. W wielu z nich można odbyć będące niewątpliwie podróżą w historii noclegi []. Świdnica bowiem obfituje w hotele i pensjonaty utworzone w starych zabytkowych kamienicach czy pałacykach. Tutejsza baza noclegowa to jednak nie tylko zabytkowe kamienice, ale i bardziej nowoczesne obiekty.

Wśród zabytkowych kamieniczek pominąć nie można tak zwanego „Domu pod złotą koroną”. Jest to budowla o charakterze renesansowym [wikipedia.org/wiki/Architektura_renesansu], lecz nie brakuje tutaj licznych barokowych akcentów. Ogólnie jest to kamienica bardzo bogato zdobiona rozmaitymi ornamentami kwiatowymi, której zwieńczeniem jest złota korona. Jest ona niewątpliwie symbolem panującego tutaj niegdyś przepychu i bogactwa zamieszkujących Rynek bogatych mieszczan. Pod adresem Rynek 8 mieści się natomiast tak zwany „Dom pod Złotym Chłopkiem”. Ta z kolei renesansowa kamienica zdobiona jest oryginalnym łacińskim cytatem, w myśl którego wita ona przyjaciół, lecz drzwi ma zamknięte dla wrogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>