Zabytkowa kopalnia w Wieliczce

Województwo małopolskie jest szczególnie atrakcyjne dla turystów nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy. Jednym z często odwiedzanych przez nich miast jest Wieliczka, która słynie z zabytkowej Kopalni Soli. Została ona zresztą wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ślady działalności człowieka w Wieliczce pochodzą już z ponad trzech tysięcy lat przed naszą erą. Duży rozwój przypadł jednak na początek drugiego tysiąclecia naszej ery. W średniowieczu Wieliczka stała się bardzo ważnym ośrodkiem górnictwa w Europie. Turyści zwiedzają to miejsce już od setek lat. Podobno przybył tu sam Mikołaj Kopernik [tu -> Wikipedia]. Liczne legendy opowiadane przez przewodników sprawiają, że miejsce to wydaje się bardzo tajemnicze i wyjątkowe. Ponoć to tu znaleziono zaręczynowy pierścień św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego.

Kopalnia Soli w Wieliczce składa się z dziewięciu poziomów, a długość korytarzy wynosi około trzysta kilometrów. Najgłębszy poziom znajduje się ponad trzysta metrów pod ziemią. Turystom udostępnia się trasę liczącą mniej więcej dwa kilometry, obejmującą trzy poziomy i dwadzieścia komór. Temperatura w kopalni wynosi czternaście stopni Celsjusza. W kopalni tej znajdują się liczne zabytki sakralne, z których najpopularniejsza jest kaplica Świętej Kingi, uznawana za wielkie arcydzieło. Można podziwiać w niej wspaniałe płaskorzeźby i imponujące żyrandole z kryształków soli. To właśnie tam odbywają się śluby, organizowane są koncerty i różne inne uroczystości. Kopalnia Soli w Wieliczce wprowadzi nas w magiczny, bajkowy klimat, między innymi za sprawą krasu solnego. Na jej terenie utworzono zresztą rezerwat przyrody Groty Kryształowe. Oprócz walorów przyrodniczych i historycznych, na turystów czekają także inne atrakcje. Można skorzystać tu z kąpieli solankowych, a także kuracji leczniczych i rehabilitacyjnych. To właśnie tu narodziła się subterraneoterapia.

Jeżeli wybieramy się do województwa małopolskiego, koniecznie musimy odwiedzić Wieliczkę i zwiedzić tę wspaniałą kopalnię. Warto także pomyśleć o noclegu w tym wyjątkowym miejscu [kliknij -> noclegi Wieliczka – Meteor]. Zapewniamy, że każdy będzie zadowolony z pobytu w tym niezwykłym miejscu i będzie wspominał go do końca życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>