Wałbrzych – miasto górnicze

Drugim co do ilości mieszkańców miastem Dolnego Śląska jest Wałbrzych. Ustępuje on jedynie Wrocławiowi. Wałbrzych jest też ważnym ośrodkiem nauki oraz przemysłu w tym regionie. Z roku na rok coraz istotniejszą rolę odgrywa tu także ruch turystyczny. Goście przybywają do miasta nie tylko, by zobaczyć Zamek Książ, ale chcą także poznać inne zabytki miasta oraz okoliczną przyrodę. W Wałbrzychu w ostatnich latach udostępniane są dla zwiedzających kolejne ciekawe miejsca.

Kilka lat temu otwarto tu Starą Kopalnię, która w rzeczywistości jest teraz nowoczesnym centrum nauki i sztuki. Nawiązuje ono do historii miasta, wprowadza gości w tematykę górniczą i geologiczną. Trasa turystyczna prowadzi tu przez naziemne pawilony, ale także podziemne chodniki. Wizyta w muzeum uświadamia, jak skomplikowanym procesem jest wydobycie surowców na powierzchnię oraz jakie prace muszą być wykonane wpierw. Znajdują się tu wystawy przedstawiające pracę górników, geologów oraz maszyny, które wspierały ich w pracy na przestrzeni dziejów. Można tu też zobaczyć Lisią Sztolnię oraz główną maszynownię. Dużą atrakcją jest też wieża widokowa, skąd rozciąga się panorama całego miasta i Gór Wałbrzyskich.

Na osoby, które chciałyby zatrzymać się w Wałbrzychu na dłużej, czekają hotele, motele, pensjonaty a także wiele innych miejsc, gdzie prywatni właściciele oferują noclegi dla turystów (link Meteor). Wałbrzych ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Wczasowicze przesiadują też często na wałbrzyskim rynku. Przez wiele lat było to miejsce dość zaniedbane, ale kilkadziesiąt lat temu rynek przeszedł gruntowny remont. Postawiono na środku fontannę, odnowiono kamienice, a także ograniczono mocno ruch samochodowy na płycie rynku. Dzięki temu stworzono miejsce, które tętni życiem każdego dnia i jest odwiedzane równie chętnie przez przyjezdnych, jak i mieszkańców. Dookoła rynku stoją XVIII-wieczne kamienice, z których wiele posiada ciekawe fasady oraz detale. W kilku z nich dawniej mieściły się winiarnie, gdzie podobno wino pijał sam Goethe. Trzy najstarsze kamienice na rynku to Dom z Trzema Różami, Dom pod Kotwicą oraz Kamienica pod Atlantami. Związane są z czasami, gdy w okolicy intensywnie handlowano płótnami. Kamienicom towarzyszy również ratusz, który powstał w XIX wieku. Zastąpił on budowlę z 1731 roku. We wnętrzach ratusza mieści się obecnie siedziba Urzędu Miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>