Rewal – historia i atrakcje

Rewal znajduje się w powiecie gryfickim w województwie zachodniopomorskim. Pierwotnie była to osada rybacka znana jako „Raval” lub też „Rewahl”. Pierwsze wzmianki o miejscowości znajdziemy w źródłach z 1434 roku. W 1466 roku stała się własnością rodu Flemmingów. Pierwsi turyści zaczęli się pojawiać tutaj w latach 30. XIX wieku. Niedługo potem w wiosce powstała pierwsza zachodnia linia Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która łączyła wtedy Gryfice z Niechorzem. Prawie 20 lat później stworzono również połączenie kolejowe z Trzebiatowem. W 1945 wioskę przyłączono do Polski i zmieniono jej nazwę na Pamiątkowice, co się jednak nie przyjęło i już wkrótce zaczęła obowiązywać spolszczona forma dawnej niemieckiej nazwy – Rewal.

Duże znaczenie dla miejscowości miał przede wszystkim połów ryb – i tak jest do dzisiaj. W Rewalu znajduje się niewielka przystań rybacka, w której stacjonują kutry. Możemy zakupić tam świeżo złowioną rybę. Ważnym źródłem dochodu dla mieszkańców jest również turystyka. Znajdziemy tutaj zatem bogatą i rozwiniętą bazę noclegową (). Turyści chętnie odwiedzają tę wioskę, dlatego też liczne pensjonaty oraz prywatne kwatery oferują im noclegi.

Rewal obfituje również w atrakcje. Warto na pewno wybrać się na tutejszy taras widokowy, który wybudowano na wybrzeżu klifowym. Mamy tam wspaniałą możliwość, by podziwiać nadmorskie wschody i zachody słońca czy też bałtyckie sztormy. Poza tym koniecznie powinniśmy odwiedzić rewalski Park Wieloryba. W nim znajdziemy repliki bardzo wielu gatunków zwierząt, które żyją w różnych wodach na świecie. Oczywiście nie możemy pominąć tutejszego kąpieliska morskiego, które obejmuje 300 metrów linii brzegowej. Jeśli chcielibyśmy obejrzeć jakieś zabytki, zdecydowanie warto przejść się na dworzec tutejszej kolei wąskotorowej, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. Sama zabudowa wsi również w większej części powstała na początku XX wieku.

Nie zaszkodzi także wybrać się na wycieczkę po okolicznych miejscowościach. W oddalonym zaledwie o 1, 5 kilometra Trzęsaczu możemy podziwiać zabytkowy dworzec oraz ruiny gotyckiego kościoła na skarpie. W odległości około 4 kilometrów od Rewala znajduje się zaś Dreżewo, w którym zobaczymy piękny pałac. Wyraźnie zatem widzimy, że Rewal jest wspaniałą miejscowością, w której możemy dobrze wypocząć nad morzem, ale także skorzystać z wielu innych atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>