Na co możemy liczyć w Czorsztynie?

Z miejscowością Czorsztyn kojarzy się przede wszystkim zamek oraz jezioro. Są to dwa główne powody, dla których miejscowość jest tak chętnie odwiedzana przez turystów. Oprócz tego, istnieje trzeci powód: wieś leży u podnóża Pienin i Gorców, na pograniczu tych dwóch pasm, co przyciąga również miłośników górskich wędrówek i podziwiania pięknych widoków. Jest to bowiem doskonała baza noclegowa i wypadowa w góry. Istnieje tu niezwykle rozwinięta infrastruktura turystyczna. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im wygodne i tanie noclegi.

Czorsztyn został ulokowany w tym miejscu w XIII wieku, wraz z kilkoma innymi wsiami, takimi jak Grywałd, Frydman, Falsztyn, Dursztyn, Rychwałd. Mieszkali tu wtedy niemieccy osadnicy, których sprowadził król węgierski Andrzej II. W XIV wieku powstał tutejszy zamek. Była to imponująca, gotycka budowla. Około 100 lat później została zniszczona w wyniku pożaru lecz odbudowano ją. Niestety kolejny pożar, który przydarzył się pod koniec XVIII wieku, stał się początkiem powolnej degradacji zamku. Do dziś możemy zobaczyć jego ruiny, dumnie wznoszące się nad Czorsztynem. Czasy największego rozwoju wsi to lata 1974-1998, kiedy to budowano tutejszy zbiornik zaporowy na Dunajcu, czyli słynne Jezioro Czorsztyńskie. Do tej pory miejscowość znana była jako Czorsztyn Nadzamcze. Od momentu powstania zbiornika stała się ona po prostu Czorsztynem – nowym i rozbudowanym. Znajdziemy tu również inny zabytek – kaplicę wybudowaną na przełomie XVIII i XIX wieku.

Miejscowość może się pochwalić także tym, że przebiega przez nią znakowany szlak turystyczny – dobrym pomysłem będzie wybranie się na wędrówkę tą trasą. Istnieje tu także malowniczy park krajobrazowy – na jego terenie właśnie znajduje się Zamek Czorsztyński. W okolicy organizowane są spływy Dunajcem – nie lada gratka dla miłośników mocnych wrażeń. Jeśli wolimy nieco spokojniejsze aktywności, możemy również przepłynąć się statkiem spacerowym, ponieważ w miejscowości jest także przystań. Czorsztyn jest idealnym celem wypraw dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wypoczynek na świeżym powietrzu, na łonie natury. Zwłaszcza aktywne spędzanie czasu – wędrówki i wycieczki po okolicy będą dla nas wielką przyjemności, ponieważ tutejsze krajobrazy są zachwycające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>