Krok po kroku – Łódź

Łódź to fascynujące miasto, znajduje się tu wiele muzeów, zabytków, odbywa się tu wiele festiwali i wernisaży. Miasto to wyróżnia się tym, że nie posiada typowej starówki, bowiem główny rozwój Łodzi przypada na okres rewolucji przemysłowej. W miejsce klasycznego Starego Rynku oferuje turystom pałce fabrykantów, wille przemysłowców, stare fabryki, kamienice secesyjne i osiedla dla robotników. W związku z licznymi atrakcjami, uczelniami i innymi obiektami, miasteczko przyciąga swoim urokiem liczne grupy ludzi z Polski i zagranicy. Łódź ma w zanadrzu wiele hoteli do zaoferowania, noclegi tu to kwestia paru minut, by wybrać te najlepsze dla nas i w odpowiednim czasie je zarezerwować. 

Czy warto to zobaczyć? Zdecydowanie tak

Na wstępie należy nadmienić, że choć nie każdy o tym wie, Łódź jest trzecim największym miastem Polski. W związku z tym jej warianty noclegowe są świetnie rozbudowane. Każdy znajdzie tu nocleg zgodny z własnymi upodobaniami, na swoją kieszeń! Na początek warto udać się do prawie że symbolu miasta – Pałacu Poznańskiego, w którym dzisiaj znajduje się Muzeum Miasta. Idąc dalej śladem łódzkich fabrykantów należy koniecznie zwiedzić willę Edwarda Herbsta, Białą Fabrykę oraz przejść się po osiedlu Księży Młyn. Warto także wybrać się do Manufaktury – oryginalnego centrum handlowo-rozrywkowego zbudowanego w dawnej fabryce.

Polecamy wybrać się na dwa nietypowe łódzkie cmentarze – Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej i Nowy Cmentarz na ul. Brackiej. Na Starym Cmentarzu wyraźnie widać obecność czterech różnych kultur w Łodzi – niemieckiej, polskiej, rosyjskiej oraz żydowskiej. Każdy bowiem powinien zapoznać się z wojennymi losami metropolii. Tu pomocne będzie zwiedzenie Muzeum Tradycji Niepodległościowych znajdującego się przy ul. Gdańskiej oraz jego dwóch Oddziałów – Stacji Radegast oraz Martyrologii Radogoszcz. Dobrze też jest wizytować pozostałe łódzkie muzea m. in. Muzeum Geologii, Uniwersytetu Medycznego, Oświaty Ziemi Łódzkiej, Kanału „Dętka”. Książki Artystycznej, Papieru i Druku, Etnograficzne, Farmacji i wiele, wiele innych.

Nie można zapomnieć o przejściu się główną arterią miasta, przy której kwitnie życie towarzyskie, a mianowicie ulicą Piotrkowską. Będąc na niej należy koniecznie zwrócić uwagę na prześliczne kamienice – coraz więcej z nich jest już odnowionych. A na koniec warto pamiętać, że mile jest zakończyć dzień zwiedzania w dobrym pubie, czy restauracji. Bez wątpienia pod tym względem Łódź nas nie zawiedzie. Przy sławnej ulicy i w okolicach oraz koło Manufaktury i Galerii Łódzkiej znajdziemy wiele świetnych, klimatycznych knajp i pubów czy restauracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>