Bukowina Tatrzańska – zachwyca Morskim Okiem

Bukowina Tatrzańska jest niewielką choć doskonale znaną, zwłaszcza narciarzom, miejscowością turystyczną. Każdego roku, głównie w okresie zimowym zjeżdżają tutaj całe masy przyjezdnych pragnących aktywnego wypoczynku na stoku. Jest jednak również doskonałym miejscem wypoczynku letniego. Nie brakuje tutaj bowiem malowniczych szlaków pieszych, tras rowerowych i innych miejscowych atrakcji. Baza kwaterunkowa wsi jest natomiast przygotowana na tak spore zainteresowanie, i każdego roku odnajdziemy tutaj coraz to nowe noclegi. Bukowina Tatrzańska oferuje głównie agroturystykę i prywatne kwatery. Nie brakuje również domków, kwater prywatnych oraz pensjonatów.

Wśród największych atrakcji turystycznych wymienia się niezmiennie te, które wiążą się z tatrzańskim unikatowym krajobrazem. Jedną z największych jest znajdujące się na terenie tejże gminy Morskie Oko. Jest to zarazem jedna z największych zalet Tatr. Szczególnie imponujące wydają się być rozmiary tego polodowcowego jeziora – sięgają one bowiem niemalże 35 hektarów. Pierwotna nazwa, pochodząca jeszcze z XVI wieku brzmiała Biały Staw. W późniejszych czasach została jednak zmieniona, choć tutejsi mieszkańcy często nazywali je i nadal jeszcze nazywają Rybim Stawem. Nazwa ta, choć najmniej urokliwa wydaje się być jednak najbardziej adekwatną w stosunku do jednego z nielicznych naturalnie zarybionych jezior tatrzańskich. Zbiornik ten jest zasilany głównie przez dwa większe potoki: Czarnostawiański oraz Mnichowy Potok, oba stanowią przepiękny element malowniczego krajobrazu.

W okolicach Morskiego Oka znajduje się jeszcze jednak niewątpliwie ciekawa walor turystyczny, a mianowicie jedno z najstarszych w Polsce Schronisk PTTK noszące imię Stanisława Staszica. Można tutaj nie tylko odpocząć, schronić się i posilić po długiej wędrówce, ale również spędzić nocleg w wyjątkowym klimacie. Przybywający do Bukowiny Tatrzańskiej turyści nie mogą pominąć tego punktu na trasie swych pieszych wycieczek, jest to bowiem cel obowiązkowy każdej wyprawy w te rejony. Roztaczający się stąd malowniczy widok zapiera dech w piersiach, a górskie powietrze działa kojąco na zmysły zwiedzających. Przybywając tutaj należy się jednak liczyć z dłuższą pieszą wycieczką, szlak jednak jest łatwy i wygodny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>