Bogaty w minerały Inowrocław

Dawno temu tereny Polski były zalane wodami morskimi. To sprawiło, że w procesie ustępowania wód, w glebie i głębinach ziemi pozostały liczne minerały w tym również sól. Jeżeli mowa o soli, to najszybciej kojarzącym się z tym minerałem miejscem jest Wieliczka (http://barliterki.pl/zabytkowa-kopalnia-w-wieliczce-152/) – owszem, tam jest ona najbardziej rozpoznawana, jednak jednym z pierwszych miejsc, w których ją wydobywano są tereny dzisiejszego Inowrocławia. Bogactwo naturalne to jeden z wielu atutów miasta, które przyciąga rocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów. Pomijając dobrze zorganizowane inowrocławskie bazy noclegowe () i restauracje. Największym wyzwaniem dla władz miasta jest wykorzystanie jego potencjału naturalnego, czyli w tym przypadku soli. Inowrocław jednak bardzo dobrze radzi sobie z tym zadaniem, łącząc korzyści gospodarcze z tymi turystycznymi, z których w większości utrzymuje się gospodarka miejsca.

Nie ma co się oszukiwać, obecnie każdy charakterystyczny aspekt danej miejscowości czy miasta trzeba sprytnie wymieszać z walorami turystycznymi, aby „wycisnąć” z tego potencjału jak najwięcej. Czy jest to złe? Zależy jak na to patrzeć – jeżeli miasto się promuje, a turyści dostają to czego chcą i są z tego zadowoleni, to odpowiedź nasuwa się sama. Gdzie więc leży sukces tego miasta? To akurat dzięki dokładnym pomiarom geologicznym jest bardzo łatwe do stwierdzenia – około 50 metrów pod ziemią, tam właśnie znajduje się lokalny skarb – sól. To właśnie ona poprowadziła miasto do komercyjnego sukcesu, jak również dała pracę i podstawę bytu dla tutejszej ludności – powstały miejsca rozrywek dla turystów oraz inowrocławskie noclegi, hotele i restauracje.

Jeżeli chodzi o sól, to wydobywa się ją już od połowy XIX wieku. Pierwsza kopalnia powstała dopiero w XX wieku (http://inowroclawfakty.pl/historia-inowroc%C5%82awskiej-kopalni/), jednak to nie przeszkadzało w dynamicznym rozwoju miasta pod tym kątem. To tutaj właśnie znajduje się niczym niezmącona krystalicznie czysta sól, która obecnie na rynku jest bardzo ceniona. Obok drogocennej soli, ziemia odsłoniła również pokłady innych cennych minerałów. Inowrocław to miasto soli – to nie ulega najmniejszym wątpliwościom. Potrafiło, jak mało które miasto idealnie wykorzystać to komercyjnie i zrobić z tego zysk gospodarczy i atut turystyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>