Bliskość Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski jest bardzo dobrym miejscem na szybki wypad w góry. Pasmo to wchodzi w skład Karpat Zachodnich. Główną jego zaletą jest bliskość Śląska, który jest dla niego naturalnym zapleczem. Mieści się w nim potężna baza noclegowa (Beskidy) oraz turystyczna, dlatego jest jednym z najłatwiej osiągalnych pasm górskich w Polsce, a ilość turystów jak na Beskidy jest spora.

Beskid Ślaski warto odwiedzić z kilku istotnych powodów. Pierwszym wcześniej wspomnianym jest dobre jego skomunikowanie, dzięki czemu można z wielką łatwością zaplanować sobie jedno lub dwudniowy wypad, z którego będziemy na pewno zadowoleni. Ponadto obfituje w mnogość zabytków, przewyższając te, które występują w jakiejkolwiek innej partii Beskidów. Do najważniejszych, jakie niemal obowiązkowo muszą się znaleźć w planie wyprawy, należą: kościół parafialny w Górkach Wielkich z XV-XVIII w, willa Juliana Fałata w Bystrej, Dom Tkacza, drewniany z XVIII w. w Bielsku-Białej, chałupy i budynek Muzeum Regionalnego w Wiśle, kościół z XVIII wieku w Szczyrku oraz kościół z XVIII wieku pod Przełęczą Kubalonka w Istebnej. Oczywiście zabytków jest o wiele wiele więcej, ale nie sposób jest je wszystkie wymienić.

Jednym z ulubionych miejsc turystów w Beskidzie Śląskim jest Ustronie oraz szczyt Czantoria Wielka. W Ustroniu łatwo o zakwaterowanie i noclegi. Beskidy według niektórych rozpoczynają się właśnie w Beskidzie Śląskim, a Ustronie jest niejako do nich bramą. To oczywiście nie same zabytki i zakwaterowanie. Malownicze trasy, które przez niego prowadzą, rozciągają się pomiędzy ciekawymi schroniskami, z których każde jest jedyne w swoim rodzaju. Ponadto to właśnie w Beskidzie Śląskim znajdują się źródła największej rzeki w naszym kraju, czyli Wisły, która wypływa ze stoków Baraniej Góry, a aby na nią się dostać, wystarczy wejść na jeden z licznych szlaków turystycznych.

W Beskidzie Śląskim (warto zwrócić na to uwagę) są jedne z najlepiej zadbanych szlaków, co ułatwia piesze podróżowanie. Jeśli zatem mieszkamy na Śląsku lub w jego okolicach i chcielibyśmy wybrać się na weekendowy wypad w góry, Beskid jest jedną z najlepszych opcji, jaką możemy wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>